III TURYSTYCZNO- PRZYRODNICZY MARATON KAJAKOWY DRAWA 2017

02 września 2017 odbył się III TURYSTYCZNO- PRZYRODNICZY MARATON KAJAKOWY DRAWA 2017 którym to w zasadzie zakończyliśmy sezon turystyczny w Drawnie.

Uczestnicy po raz kolejny mieli do pokonania trasę wynoszącą niespełna 40 km. Wystartowali przy moście na drodze krajowej nr 10(bar Prostynia). Metę zaplanowaliśmy jak co roku na biwaku Bogdanka. Niestety nie wszyscy dotarli do końca maratonu i zatrzymali się w Drawnie, ponieważ zaskoczyła ich potężna ulewa.

Mimo tej przeciwności panom, którzy zajęli I miejsce udało się pobić rekord przepłynięcia tego dystansu i zajęło im to 3 godziny i 31 minut. Myślimy , że będzie to czas który szybko nie zostanie pokonany. Duży wpływ na tak wyśrubowany rekord miał bardzo wysoki poziom wody w Drawie. Panom z II i III osady nie poszło wcale gorzej i dotarli do mety 10 i 15 minut po zwycięzcach.

Klasyfikacja maratonu:

I miejsce zajęli Sebastian Tymecki i Szymon Nowicki

II miejsce zajęli Artur Majewski i Robert Zarzycki

III miejsce zajęli Przemysław Malarz i Przemysław Wiśniewski

Wyróżniony został Pan Andrzej Zduńczuk, który płynął solo, zdobył nagrodę Fair Play, pomagał potrzebującym na trasie co w konsekwencji zaważyło na jego lokacie.

Wyróżnienie otrzymał również Karol Urbaniak, który także płynął sam. Był to jego pierwszy spływ na takim długim dystansie, a drugi w życiu.

Trzecie wyróżnienie otrzymała Alicja Greś, była najmłodszą uczestniczką, która dzielnie dopłynęła mimo ulewy z tatą- Panem Damianem Gresiem.

Panowie Sebastian Tymecki i Szymon Nowicki wygrali 1500 zł i postanowili przekazać tę nagrodę w trakcie trwania Kayakmani w Koronowie na rzecz poszkodowanych przez huragan, który dokonał spustoszeń w Kujawsko –Pomorskim . Piękny gest wywołał burze oklasków i wzbudził szczery szacunek dla naszych zwycięzców. Serdecznie gratulujemy tej decyzji i cieszymy się, że nasza nagroda jest ofiarowana na taki szczytny cel.

Pan Szymon podarował nam na nagrody, które prezes LOT postanowił wręczyć wyróżnionym uczestnikom oraz osadzie zajmującej II i III miejsce, a były to wiosła, pagaj i kamizelka z firmy kajak.pro.

Organizując tę imprezę chcemy pokazać ile przyjemności daje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz zdrowa rywalizacja. Promujemy naszą okolice, Drawieński Park Narodowy, a także fascynujące piękno dane nam przez naturę. Rzeka Drawa, to wyjątkowy szlak kajakowy doceniany przez kajakarzy, głownie z naszego kraju, ale także przez Europejczyków. Zauważają piękno i dziewiczość naszej rzeki. Uważamy, że warto ukazać jak wdzięczna jest natura kiedy żyjemy zgodnie z nią i dobrze jest oderwać się od komputerów, telewizorów,  telefonów i innej elektroniki, po to by spędzić miło czas. Dlatego tak ważne jest jej promowanie i uzmysłowienie zrównoważonego podejścia do przyrody, choćby poprzez uczestnicto w naszym maratonie.

Przedsięwzięciem zainteresowało się 53 uczestników pochodzących z Goleniowa, Gryfina, Drawna, Stepnicy, Poznania, Szczecina, Człopy, Kalisza Pomorskiego, Pobiedziska, Trzykolnych Młynów, Choszczna, Stawna, Warszawy, Stargardu, Dobra.

Po przypłynięciu na metę uczestnicy maratonu zostali przewiezieni do Stanicy PTTK .Gdzie po obiedzie i chwili odpoczynku Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy Pan Andrzej Górski rozpoczął uroczyste zakończenie maratonu. W zakończeniu Maratonu udział wzięli współorganizatorzy i głos zabrali: Starosta Choszczeński Pan Adam Andriaszkiewicz , Pani starosta Wioletta Kaszak, burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski. Na koniec głos zabrał Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Pan Damian Greś. Wspomniał o tym, jak bezpieczna jest rzeka Drawa, którą można płynąć z dziećmi, czego dowodem jest bezpieczne dopłynięcie Pana Damiana z córką. Podkreślił również  walory turystyczne rzeki, oraz wspomniał, że jeszcze dużo pracy przed nami, żeby utworzyć z niej produkt turystyczny, który będzie magnesem dla rzeszy nowych turystów.

Następnie w imieniu Pana Pawła Świechowicza, Burmistrz Drawna wręczył wygranym nagrodę główną. Następnie Prezes nagrodził Panów, którzy zajęli II i III miejsce, oraz osoby wyróżnione, nagrodami z firmy kajak.pro, a także wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i gadżety od naszych sponsorów i współorganizatorów.  Każdy uczestnik otrzymał  broszurę o Drawnie i okolicy, opracowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną Wokół Drawy, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kolejny raz sponsorem nagrody głównej w kwocie 1500 zł był Pan Paweł Świechowicz wraz z firmą Bidfood Farutex, od której otrzymaliśmy również upominki dla uczestników. Wielkie dzięki i ogromna wdzięczność dla naszego Przyjaciela Pana Pawła.

Imprezę patronatem honorowym objęli: Pan Olgierd Geblewicz- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Pan Aleksander Doba, za którego jeszcze wtedy ściskaliśmy kciuki życząc mu powodzenia w zakończeniu trzeciej wyprawy transatlantyckiej.

Nasz słynny na całym świecie kajakarz, zaczynający swoją przygodę z kajakarstwem na rzece Drawie, którą darzy szczególną estymą nie mógł być z nami, ponieważ był dzień przed dopłynięciem do lądu po ukończeniu swego maratonu. Serdecznie gratulujemy tego wyczynu i odwagi. Życzymy Panu Olkowi spełniania kolejnych marzeń i celów.

Patronem medialnym była telewizja TYP3, ale Panowie z Echo kamerowali całe wydarzenie.

Maraton pomogli nam zorganizować: Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowany przez Pana Marszałka Olgierda Geblewicza oraz Panią Annę Mieczkowską- członka zarządu. Ponadto Pan Paweł Suski-Poseł, Pan Jacek Salamoński- Sędzia Główny maratonu, Pan Jacek Kozłowski- Wicestarosta Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, Pani Wioletta Kaszak- Wicestarosta oraz Pan Adam Andriaszkiewicz- Starosta Powiatu Choszczeńskiego, Drawieński Park Narodowy, Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Pan Damian Greś, Pan prezes WFOŚIGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski. Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego- Pan Tomasz Kołtun, Państwo Maria i Tomasz Mińscy księgarnia Pegaz, prezes LGD PARTNERSTWO DRAWY Pan Krzysztof Zacharzewski oraz Burmistrz Drawna Pan Andrzej Chmielewski.

Pomocą organizacyjną wsparły nas bardzo Panie Anna Górska i Alicja Łukasik oraz Pan Zbigniew Zębala . Wielkie podziękowania dla Pani Pauliny Łojko , która świetnie poradziła sobie z koordynacją całej naszej zabawy.

Zwycięzcą, oraz wszystkim którzy dopłynęli do mety serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy bardzo uczestnikom, patronom, sponsorom, współorganizatorom III TURYSTYCZNO-PRZYRODNICZEGO MARATONU KAJAKOWEGO DRAWA 2017- za zaangażowanie, wsparcie i pomoc finansową.

Pozdrawiamy i zapraszamy za rok.

Paulina Łojko

Andrzej Górski

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.