IV TURYSTYCZNO- PRZYRODNICZY MARATON KAJAKOWY DRAWA 2018

IV TURYSTYCZNO- PRZYRODNICZY MARATON KAJAKOWY DRAWA 2018

oraz I PÓŁ- MARATON RODZINNY

1 września 2018 r., na zakończenie sezonu turystycznego w Drawnie, odbył się IV Turystyczno- Przyrodniczy Maraton Kajakowy, zorganizowany dla miłośników kajakarstwa z naszego regionu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza. Swoim patronatem objęli Maraton w tym roku także Pan Aleksander Doba – kajakowy zdobywca Oceanu Atlantyckiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie. Maraton Towarzyszył Mistrzostwom Polski Seniorów w Kajak Polo, rozgrywanym w Choszcznie.

W naszej imprezie wzięło udział 50 osób z powiatu choszczeńskiego i powiatów sąsiednich, a nawet z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina. Celem Maratonu, jak co roku, było popularyzowanie turystyki kajakowej jako formy aktywnego wypoczynku, a w szczególności promowanie walorów turystycznych szlaku kajakowego Drawy oraz naszego regionu. Ponadto zachęcaliśmy uczestników i kibiców do zachowań wspierających utrzymanie czystości naszego środowiska naturalnego i bioróżnorodności podczas pobytów w środowisku naturalnym. Impreza odbyła się na terenie o urokliwej i bogatej przyrodzie z fascynującymi miejscami, odwiedzanymi przez rzesze turystów. Poprzez nasze działania pokazujemy, że warto oderwać się od komputerów i spędzić więcej czasu w przyjaznym nam środowisku naturalnym, umiejętnie, z dbałością wykorzystując dobra dane nam przez naturę.

W tym roku ze względów technicznych uczestnicy mieli do pokonania krótszy odcinek. Startowali tradycyjnie z pomostów przy moście w Prostyni, a metę wyznaczono przy moście w Barnimiu. Uczestnicy półmaratonu (dzieci z opiekunami) płynęli do Drawna. Zwycięzcy Maratonu pokonali dystans w 2 godziny i 24 minuty. Osady, które przybyły na metę z drugim i trzecim czasem dopłynęły na miejsce po 3 i 5 minutach.

Wszyscy uczestnicy z miejsca zakończenia zawodów zostali przewiezieni do Jaskini – Centrum Edukacyjnego Kraina Żywej Wody przy ul. Kościelnej 3 w Drawnie. Tu poczęstowano ich obiadem, a następnie odbyło się podsumowanie.

Prezes LOT Wokół Drawy Andrzej Górski oficjalnie przedstawił wyniki i razem ze Starostą Powiatu Choszczeńskiego Panią Wiolettą Kaszak i Burmistrzem Drawna Panem Andrzejem Chmielewskim wręczał nagrody i upominki. W podsumowaniu głos zabrali również: Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego Pan Damian Greś, przedstawiciel Polskiego Związku Kajakowego, a także Jarosław Jechorek – uczestnik honorowy, były koszykarz reprezentacji naszego kraju, który płynął z dwiema córkami. Mówcy wspominali przede wszystkim o walorach turystycznych regionu Pomorza Zachodniego oraz jego potencjale. Sponsorem głównych nagród, jak co roku był Pan Paweł Świechowicz z firmy Biofood Farutex. Ponadto upominki ufundowało Województwo Zachodniopomorskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, Gmina Kalisz Pomorski. Organizację imprezy wsparli: Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Drawno, Starostwo Powiatowe w Choszcznie, Drawieński Park Narodowy, a także Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.